cachemia جنایت زندگی آشنایی اعتراف انگیزه

cachemia: جنایت زندگی آشنایی اعتراف انگیزه پرونده پرونده قتل اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کشف فواره‌های آّ‌ب‌گرم در قمر اروپا

محققان با استناد به داده‌های کاوشگر گالیله که بیش از دو دهه پیش گرد‌آوری شده‌اند، اعلام کرده‌اند این کاوشگر فوران‌های هیکلی آب تا ارتفاع ۱۶۰ کیلومتری از سطح قمر

کشف فواره‌های آّ‌ب‌گرم در قمر اروپا

کشف فواره های آّ ب گرم در قمر اروپا

عبارات مهم : اروپا

محققان با استناد به داده های کاوشگر گالیله که بیش از دو دهه پیش گرد آوری شده است اند، اعلام کرده اند این کاوشگر فوران های غول پیکر آب تا ارتفاع ۱۶۰ کیلومتری از سطح قمر اروپا، یکی از قمر های سیاره مشتری، را مشاهده کرده است.

همشهری آنلاین:براساس گزارش نيوساينتيست، اروپا قمري از قمرهاي سياره مشتري است كه داراي اقيانوس هاي شور آب گرم در زير لايه هاي يخي ضخيم است و يكي از معدود نقاط مناسب در سامانه خورشيدي به شمار مي رود كه مي توان در آن به دنبال حيات بيگانه بود.

كشف جديد محققان از داده هاي قديمي كاوشگر گاليله نشان از آن دارد كه اين قمر مدتهاست آب هاي زير لايه هاي يخي خود را به ميان فضا پرتاب مي كند و مي توان از اين موقعيت براي نمونه برداري از محتواي تركيبات دروني اين قمر و جستجوي دقيق تر حيات بيگانه استفاده كرد.

کشف فواره‌های آّ‌ب‌گرم در قمر اروپا

درصورتي كه وجود اين فواره هاي غول پيكر روي سطح اروپا تاييد شود، ديگر نيازي به فرود آمدن روي اين قمر و حفاري تا عمق 24 كيلومتري از سطح يخي قمر، كاري كه در زمين نيز غيرممكن هست، وجود نخواهد داشت و تنها كافي است فضاپيمايي از ميان فوران هاي اين قمر پرواز كرده و محتواي آب را تجزيه و تحليل كند.

ناسا هم اكنون درحال پيش بردن ماموريت هايي در همين راستا هست، ماموريت هاي اروپا كليپر و JUICE قرار است در اوايل دهه 2020 شروع شوند. هردو كاوشگر به دوربين هاي با كيفيت و ديگر تجهيزات حساس مجهزند.

محققان با استناد به داده‌های کاوشگر گالیله که بیش از دو دهه پیش گرد‌آوری شده‌اند، اعلام کرده‌اند این کاوشگر فوران‌های هیکلی آب تا ارتفاع ۱۶۰ کیلومتری از سطح قمر

دانشمندان از سال 2012 نسبت به وجود فوران هاي غول پيكر در سطح قمر اروپا مشكوك بودند زيرا در آن سال تلسكوپ هابل توانست در قطب منجمد جنوبي اين قمر بخار آب رديابي كند. در سال هاي 2014 و 2016 نيز دو رصد ديگر از وجود فوران هاي غيرعادي از نقاطي در نزديكي استواي اروپا خبر دادند. بلند ترين فوران هاي رصد شده است ارتفاعي برابر 193 كيلومتر از سطح قمر داشتند.

وجود اين رصد هاي پراكنده باعث شد محققان براي اطمينان به داده هاي كاوشگر گاليله روي آورند و در نتايج اوليه متوجه شدند گاليله نيز اين فوران ها را رصد كرده هست. هنوز منشا اصلي اين فوران ها مشخص نشده هست، نظريه اصلي اين است كه فوراه ها مستقيم از بستر اقيانوس هاي پنهان اروپا به وجود مي آيند و تحت تاثير فعاليت هاي گرمابي به اوج رانده مي شوند. فشارهاي گرانشي از سوي سياره مشتري نيز يكي ديگر از عوامل احتمالي ايجاد اين فواره ها درنظر گرفته مي شوند.

کشف فواره‌های آّ‌ب‌گرم در قمر اروپا

واژه های کلیدی: اروپا | سياره | فواره | محققان | اقيانوس | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs