cachemia جنایت زندگی آشنایی اعتراف انگیزه

cachemia: جنایت زندگی آشنایی اعتراف انگیزه پرونده پرونده قتل اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

«مادر قلب اتمی» یکی از فیلم هایی است که در دولت یازدهم جهت اکران با پرسشها فراوانی مواجه شد. این فیلم که محصول سال 93 است و علی احمدزاده آن را ساخته، دو سالی تو

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

عبارات مهم : نمایش

«مادر قلب اتمی» یکی از فیلم هایی است که در دولت یازدهم جهت اکران با پرسشها فراوانی مواجه شد. این فیلم که محصول سال 93 است و علی احمدزاده آن را ساخته، دو سالی توقیف بود تا بالاخره با برطرف مشکلات، پروانه نمایش دریافت کرد و در لیست اکران سینماها قرار گرفت. .

به گزارش روزنامه تماشاگران امروز ،تهیه کننده «مادر قلب اتمی» امیدوار است فیلم اش با ستاره های تجاری بفروشد.

«مادر قلب اتمی» یکی از فیلم هایی است که در دولت یازدهم جهت اکران با پرسشها فراوانی مواجه شد. این فیلم که محصول سال 93 است و علی احمدزاده آن را ساخته، دو سالی توقیف بود تا بالاخره با برطرف مشکلات، پروانه نمایش دریافت کرد و در لیست اکران سینماها قرار گرفت. تهیه کنندگی این فیلم سینمایی را که محمدرضا گلزار، ترانه علیدوستی و پگاه آهنگرانی نقش های مهم آن را ایفا می کنند سید امیر سیدزاده تهیه کننده باسابقه سینما و تلویزیون کشور عزیزمان ایران برعهده داشته هست. با سید امیرسیدزاده راجع به دلایل توقیف این فیلم و نقش متفاوت گلزار در «مادر قلب اتمی» گفت و گویی کرده ایم که در ادامه می خوانید.

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

در روزهای گذشته، رییس شرکت سینمایی اظهار کرد که هزینه توقیف فیلم ها بیش از هزینه اصلاح و اکران آنهاست.

«مادر قلب اتمی» یکی از فیلم هایی است که در دولت یازدهم جهت اکران با پرسشها فراوانی مواجه شد. این فیلم که محصول سال 93 است و علی احمدزاده آن را ساخته، دو سالی تو

این یک بینش درست و صحبت مدیری است که فکر درستی دارد. ما بی جهت نباید جهت نظام هزینه بتراشیم. یک فیلم را براساس سلیقه شخصی و برداشت خودمان توقیف می کنیم، بعد می آییم به دیده عقلانی به آن نگاه می کنیم، می بینیم نه تنها جای توقیف نداشته که جای تشویق هم داشته. منتها زمانی این اتفاق می افتد که دیگر خسارت خودش را هم به نظام، هم به سرمایه گذار و تهیه کننده و هم به حیثیت و آبروی کارگردان وارد کرده هست. جهت همین است که حرف ایشان بسیار منطقی و درست است.

«مادر قلب اتمی» آیا توقیف بود؟

این فیلم با پروانه ساخت وزارت ارشاد ساخته شد…

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

دقیقا مطابق با پروانه ساخته شد؟

بله. حالا اگر یکی، دو ایرادی هم به آن وارد بوده ما پذیرفته ایم و برطرف کرده ایم. اوایل سال 94 جهت اخذ پروانه نمایش، فیلم را ارائه دادیم. سه، چهار دقیقه ایراداتی گرفتند و آقای سیدضیا درّی را هم به عنوان نماینده تعیین کردند. ما در جلساتی به اتفاق کارگردان و آقای درّی ایراد کار را برطرف کردیم و نسخه اصلاح شده است را دوباره تحویل دادیم و در برج 6 سال 94 صورت جلسه شورای پروانه نمایش دال بر صدور پروانه نمایش تنظیم شد. هنگامی که من جهت گرفتن پروانه رفتم، طبق عرف وزارت ارشاد که پروانه نمایش و مالکیت را با هم می دهند، مالکیت را دادند ولی پروانه نمایش را ندادند. دلیلش را پرسیدم. گفتند آقای فلانی گفته پروانه این فیلم را ندهید، به خود ایشان مراجعه کنید.

از مسئولان ارشاد بودند؟

«مادر قلب اتمی» یکی از فیلم هایی است که در دولت یازدهم جهت اکران با پرسشها فراوانی مواجه شد. این فیلم که محصول سال 93 است و علی احمدزاده آن را ساخته، دو سالی تو

بله. از مسئولان رده بالای ارشاد و یک آدم بی سواد؛ کسی که این کت و شلوار برایش خیلی گشاد بود…

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

اسم ببرید.

به زودی در یک کنفرانس مطبوعاتی عمومی این عنوان را با اسناد و مدارک خواهم گفت. من به این آقا مراجعه کردم، ایشان گفت این اشتباهات به فیلم شما وارد هست. من گفتم وارد نیست، ما حدود سه، چهار ماه فیلم را در شورای پروانه نمایش اوج پایین کرده ایم و الان دیگر اشکالی وجود ندارد. ایشان گفت از نظر من اشکال دارد.

گفتم من از نظر شما تبعیت نمی کنم. ایشان گفت در هر حال من فعلا نمی توانم اجازه بدهم این فیلم اکران شود. چندین بار ما را پیش مشاورشان و آقای فلانی و نماینده فلانی فرستادند و حدود دو سال وقت من را گرفتند. بعد از دو سال که دیدم ایشان با همه همین برخورد را دارد، به دادسرای کارکنان دولت رفتم و از ایشان شکایت کردم. احضاریه را به خود من دادند و من پیش آقای فرجی مدیر کل سینمای حرفه ای رفتم. ایشان گفتند شما نامه را به ایشان ابلاغ نکن، عنوان تا هفته بعد حل می شود.

این هفته بعد به چهار هفته بعدش تبدیل شد و اتفاقی نیفتاد. روز قبل از تشییع مرحوم هاشمی رفسنجانی، آقای ایوبی من را در راهروی وزارت ارشاد جلوی اتاق کارشان دیدند. عنوان را گفتم. گفتند فردا که تشییع جنازه هست، بعد فردا من این مسئله را حل می کنم. بعد فردا این آقای به دفتر آقای ایوبی آمد. آقای ایوبی پرسیدند با توجه به مستندات آقای سیدزاده همه چیز درست است آیا پروانه نمایش را نمی دهید؟

ایشان با کمال وقاحت گفتند دو سال است پروانه نمایش آماده است ولی ایشان نمی آیند بگیرند. دو سال بود من آنقدر رفته بودم آمده بودم که مردم فکر می کردند من کارمند ارشاد هستم! از طرفی چه دلیلی داشت که نخواهم یک فیلم پرهزینه سنگین را اکران کنم؟ به ره صورت آقای ایوبی گفتند پروانه نمایش ایشان را بدهید و بالاخره ما پروانه گرفتیم. الان هم قرارداد پخش را بسته ایم.

پس در نهایت در دوره آقای ایوبی مسئله حل شد؟

بله. من بعدا در کنفرانس مطبوعاتی راجع به شخصیت این آقا همراه با اسم و مشخصاتش جهت آگاهی مردم می گویم. و همچنین به خاطر هزینه ای که از طرف ایشان به من تحمیل شد و بی لیاقتی ایشان در آن پست، نام ایشان را بیان خواهم کرد. در حقیقت این وظیفه و رسالت من هست. من هیچ خصومت شخصی با هیچ کس در زندگی ام نداشته ام و ندارم و نخواهم داشت ولی ایشان ضربه ای به سینمای کشور عزیزمان ایران زده که قابل جبران نیست. ایشان به خاطر حفظ موقعیت و صندلی خودش به هر کار خلاف شرعی دست می زد و به آسانی آب خوردن دروغ می گفت و فاصله عمیقی بین سینماگران و بدنه مدیریت سینمای کشور عزیزمان ایران که وزارت ارشاد متولی مهم اش است انداخت.

در حال حاضر فیلم های دیگری هم داریم که توقیف هستند.

آقای کاهانی دو فیلم دارند. رستاخیر هم هست.

ممکن است ایراد کار آنها هم از همین آقا باشد؟

بعید نیست. هنگامی که یک نگاه متحجرانه به سینما حاکم شد و کسی در مسند قدرت بود که به جای اعمال قانون، سلیقه شخصی خودش را حاکم می دانست و سر قلم هم دستش بود، امکانش هست. ولی الان گله و ناراحتی من همین است که آیا مسئولان بالادست ایشان، به این قضیه دقت نمی کنند.

سوال من هم همین هست. آیا آقای ایوبی هنگامی که دیدند مستندات شما درست است و ایشان دروغ می گویند برخورد نکردند؟

آقای ایوبی هم با همه حسن نیتی که در سینمای کشور عزیزمان ایران داشت و با همه فرهیخته بودنش در عرصه فرهنگی و هنری قربانی سیاست های همین آقا شد. یعنی اینکه کارایی ایشان در عرصه سینما به خاطر همین آقا بد نشان داده شد.

شما یک صنف به اسم انجمن صنفی تهیه کننده ها دارید. هنگامی که این اتفاق ها می افتد از این صنف کاری بر نمی آید؟

وقتی به صورت یکپارچه اتحاد و همدلی در صنفی نباشد، این پرسشها طبیعی هست. صنف ما هم تا یک سال و خرده ای پیش دچار تشتت وسیع بود، به طوری که چهار نهاد متفاوت کارت تهیه کنندگی صادر می کردند و هیچ کدام از اینها هم حاضر نبودند دور یک میز، گرد هم بیایند و پرسشها صنف را حل کنند. همه فکر می کردند نظر خودشان رای منزل است و باید به آن عمل شود. در صورتی که این طور نبود، ولی الان یک سال و خرده ای است که دور هم جمع شده است اند و پرسشها صنفی در حال حل شدن هست، ولی در زمینه دفاع از حقوق معنوی کارگردان ها و برگشت سرمایه های مادی سرمایه گذار و تهیه کننده موفقیت چندانی نداشته اند.

بهترین بازی گلزار «مادر قالب اتمی» است

چقدر روی بازگشت سرمایه از سمت هنرپیشه مطرحی مثل گلزار حساب باز کرده اید؟

محمدرضا گلزار اولا از لحاظ شخصیتی بااصالت هست، ثانیا یک سوپراستار تجاری هست. طرفداران خاص خودش را دارد. قطعا تهیه کننده ای که با گلزار کار می کند به المان های گیشه و بازگشت سرمایه هم فکر می کند تا یک فیلم هنری بسازد. فیلم سالم بمبئی را هم که تجاری است از ایشان می بینید، فیلم مادر قلب اتمی را هم خواهید دید. این دو فیلم اصلا قابل قیاس نیستند.

و کاراکتر آقای گلزار چطور؟

بهترین بازی آقای گلزار در تمام زندگی اش در «مادر قلب اتمی» است.

آقای گلزار هر لحظه نقش شسته رفته اتوکشیده ای دارد…

به هر صورت استعداد گلزار در نقشی که به او می سپارند غیرقابل انکار هست. اشکال از کارگردان ها و تهیه کننده هایی بوده که ایشان را مرتب در قالب صرف تجاری و بازگشت سرمایه دیده اند، اگر بخشی هم او را در قالب محتوا و مفهوم و فیلم های هنری تر می دیدند قطعا استعدادها و پتانسیلی که آقای گلزار دارد زیاد از این دیده می شد. در فیلم مادر قلب اتمی، ایشان یک شخصیت منفی دارد که از دنیا دیگری وارد داستان می شود ولی آنقدر درست این نقش را ایفا کرده و خوب از بعد آن برآمده که قابل قیاس با هیچ کدام از فیلم هایی که تا الان کار کرده نیست.

همان شخصیت شسته رفته را دارد؟

در این فیلم نه. شما آخرین کاری که از ایشان دیدید «سلام بمبئی» بود و قبل از آن «خشکسالی و دروغ». حتی در فیلمی هم که با آقای زم کار کرده بود و نقش عزراییل را داشت، نقش شسته رفته تجاری داشت. هیچ چیز اضافه تر از نقش های کلیشه ای خود نداشت، ولی در نقش توفان در «مادر قلب اتمی» نقش بسیار متفاوتی را ارائه می دهد. اگر گلزار حواسش را جمع کند استعداد این را دارد که یک بازیگر بین المللی شود. منتها ایشان باید خودش در این زمینه تصمیم بگیرد.

من مجاز به دخالت نیستم ولی پیشنهادم این است که با توجه به همه خصلت های مورد نیاز که ایشان جهت تبدیل شدن به یک بازیگر بین المللی داراست، باید وقت را مغتنم بشمارد و با گزینش فیلم ها و نقش های مناسب، جاودانگی و اسطوره بودنش را در سینما به جا بگذارد.

واژه های کلیدی: نمایش | پروانه | تهیه کننده | سرمایه گذار | محمدرضا گلزار | اخبار فرهنگی و هنری

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

بهترین «گلزار» تاریخ در «مادر قلب اتمی»!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs